İstanbul'dan ilham
alan eşsiz tasarım:

İstanbul Yeni Havalimanı

Kargo / Lojistik Merkezi

Ülkemizin bulunduğu stratejik konum ve yerli - yabancı şirketlerin ülkemizde yapmış olduğu son zamanlardaki yatırımlar ile İstanbul Yeni Havalimanı Dünya üzerinde büyük kargo HUB’larından biri haline gelerek, ülkemizin hava kargo taşımacılığında giderek önem kazanmasına katkı sağlayacaktır.

İlk aşamada 1,4 milyon m2’lik bir alana kurmayı, ilerleyen fazlarda 200.000m2 daha eklenerek 1,6 milyon m2’ye büyüklüğe ulaştırmayı planladığımız Kargo/Lojistik Merkezi, İstanbul Yeni Havalimanı’nı bu alanda da önemli bir merkez haline getirecek. Bu amaç doğrultusunda ilk adım olarak 4 Mart 2015 tarihinde DHL ile İstanbul Yeni Havalimanı’nda 20 bin m2’lik bir alanda ekspres kargo operasyonu yapılması için mutabakat zaptı imzalanmıştır. Diğer yerli ve yabancı şirketlerle de görüşmelerimiz devam etmektedir. Kargo/Lojistik Merkezi’nin ilk fazda yıllık çevrilebilecek hava kargo tonaj kapasitesi maksimum 5.5 milyon ton olacaktır. İkinci ve üçüncü fazlar için ise kargo kapasitesi yıllık 6 milyon tona kadar çıkartılabilecek genişleme alanları bırakılmıştır.

Aynı anda 30’un üzerinde geniş gövdeli kargo uçağının yanaşabileceği Kargo/Lojistik Merkezi için park pozisyonları ile antrepolardan yolcu terminalleri ve uzak park alanlarına, pist ve taksi yolarının altından geçecek hava tarafı servis tünelleri ile kusursuz ve uçak trafiğinden etkilenmeyecek bir operasyon alt yapısı düşünülmüştür.

İstanbul Yeni Havalimanı içerisinde kurulacak Kargo Şehri’nde antrepo, acente binaları, gümrük ofisleri ve tüm kargo/lojistik operasyonların bir arada yer alacak. Kargo şehri içerisinde çalışanların ve iş amaçlı bu bölgeyi kullanan kişilerin işlerini kolaylaştırmak adına bankacılık hizmetleri, araç ve tır otoparkları, test laboratuvarları gibi hizmetler de bulunacaktır. Yoğun saatlerde yolcu ve çalışanların kargo şehrine trafiksiz ulaşması için ayrı bir giriş yolu da planlanmıştır.

Ticari işbirlikleri için tıklayınız