Burada Dünyanın en büyük
havalimanını inşaa ediyoruz:

İstanbul Yeni Havalimanı

İnşaat

DHMİ tarafında resmen 1 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen tam yer teslimine kadar inşaat sahasında geçici izinlerle, 2014 yılı boyunca 600’e yakın sondaj, 1600’ün üzerinde konik penetrasyon deneyi ile gerçekleşen zemin etütlerinden yararlanarak toprak işleri tasarımı üzerinde çalıştık. Bugüne kadar zemin düzeltme ve hafriyat çalışmalarında günlük 1.5 milyon m3 civarında toprak hareketi gerçekleştirdik.

 

20_milyon Yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasiteye sahip üç terminal ve altı pistten oluşacak İstanbul Yeni Havalimanı’nı dört fazda tamamlamayı planlıyoruz.
Havalimanının ilk etabında üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binalarını hayata geçireceğiz.
İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon m2 ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet sunacağız.

Projenin ilerleyen fazlarında ek terminal binaları ve pistler ile bu kapasiteyi 150 milyon yolcuya çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede havalimanı terminal kapasitesinin 200 milyon yolcuya kadar genişletilebileceği öngörülerek gerekli planlamaları buna göre yapıyoruz.

300 milyon avroluk yatırımla Türkiye’nin en büyük makine parkını kurduk. Şu anda 822 adet yüksek kapasiteli iş makinesi ve 2200 adet yüksek tonajlı kamyon gibi inşai kabiliyet yaratan teknik ekipmanların yer aldığı üç farklı şantiye ile İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatını planlandığı şekilde yürütüyoruz.

Alt yüklenicilerin çalışanlarıyla beraber şu anda inşaatımızda yaklaşık 31.000 kişi çalışıyor. Yönetici ve mühendislerin oluşturduğu beyaz yaka çalışanlarımızın sayısı yaklaşık olarak 3.500'e ulaşmış durumdadır.